Facebook
tree
en
Darbuotojams
Molėtų
krašto
muziejus


Elena Petrauskienė

(Tapyba)Gimė 1947 08 29 Rudesėlės kaime (Inturkės s.). Gyvena ir kuria Molėtuose.

Rajono dailės ir fotografijos premijos parodos nominantė (2014, 2016 m.).

Respublikinės konkursinės primityviosios tapybos parodos Monikos Bičiūnienės vardo premijai laimėti (2015, 2017 m.) dalyvė. LR Kultūros ministerijos Padėkos raštas už primityviosios tapybos tradicijos tąsą (2018 m.), Vilniaus krašto tautodailininkų–meno kūrėjų bendrijos ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos Padėka už dalyvavimą IV –oje respublikinėje konkursinėje primityviosios tapybos parodoje.

– Atsibudusi guliu lovoje, o vaizdai per tamsą atplaukia į mano sąmonę. Tada keliuosi ir imuosi darbo: „uždedu“ vieną dažų sluoksnį, vėliau ant išdžiuvusio pagrindo tepu antrą, o dar kartą nudžiovinusi – „tupdau“ vaizdą. Čia mano pirmas darbas, – rodo nutapytą kumelę su kumeliuku žalioj pievoj. Čia kalnai, – tęsia savo kūrybos pristatymą pradedančioji tapytoja. – Oi, kaip jie man patinka, – aikčioja. Krioklys, kuris atėmė nemažai kantrybės ir laiko. Kituose tapybos darbuose – laukianti šeimininkės juodmargė, rogių kinkinys žiemos fone, automobilis, įvairūs daug žalios spalvos įsigėrę peizažai.
Prieš metus–du Elena buvo įsitvirtinusi poezijoje. Joninių naktis, meilė, jausmai svajonių berneliui bei palangėje žydinčios įvairios gėlės, maloniais kvapais svaiginančios alyvos, jazminai moters išreikšta eiliuota kalba.
Eilėraščius kuria ir Elenos seserys, o gyvenanti Vilniuje seserėčia ne tik rašo eilėraščius, bet ir tapo. Į devintą dešimtį įkopusi pora metų prieš mirtį spalvotais pieštukais piešė arkliukus ir pradedančios tapytojos motina, peizažą su vandeniu ir medžiais Elena yra nupiešusi ant kambario sienos. Dukra Snieguolė yra prisiuvinėjusi aibę paveikslų kryželio technika, išrankiausią skonį išpildanti mezgėja.
Tapybos darbai eksponuoti Molėtų krašto muziejaus organizuojamose rajono dailės ir fotografijos premijos parodose (2014–2018 m.).

Utenos apskrities tautodailininkų konkursinės kūrybos darbų parodos „Aukso vainikas“ dalyvė (2014-2017 m.).


Apie tapytoją galima skaityti spaudoje.

  1. Elena Petrauskienė. – Kn.: Primityvioji tapyba. – 2017, p.74–75
  2. Aleinikovienė, Nijolė Monikos Bičiūnienės premijai laimėti – molėtiškės darbai. – Iliustr.// Vilnis. – 2018, saus. 16
    Molėtiškė tautodailininkė Elena Petrauskienė tapybos darbus pateikė ketvirtai respublikinei konkursinei primityviosios tapybos parodai. Apdovanota Kultūros ministerijos ir Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrijos Padėkos raštais, LTV televizijos laidoje „Ryto suktinis bendravo su garsia žurnaliste ir laidos vedėja Zita Kelmickaite.

  3. Aleinikovienė, Nijolė „Aukso vainiko“ parodoje. – Iliustr.Zarasuose vyko liaudies meno paroda „Aukso vainikas 2017“. – Iliustr. // Vilnis. – 2017, lapkr. 10
    Tapybos darbus pateikė molėtiškės tautodailininkės (...), Elena Petrauskienė (aliejinė tapyba).

  4. Aleinikovienė, Nijolė Monikos Bičiūnienės premijai laimėti: [Kovo 12 d. Lietuvos nacionaliniame muziejuje organizuota trečiosios primityviosios tapybos konkursinės parodos uždarymo ir laureatų paskelbimo šventė, skirta įamžinti žymiajai XX amžiaus primityviosios tapybos pradininkei Lietuvoje Monikai Bičiūnienei. Parodoje dalyvavo molėtiškės tautodailininkės tapytojos Stasė Leišienė ir Elena Petrauskienė]. – Iliustr. // Vilnis. – 2015, kov. 17.

  5. Aleinikovienė, Nijolė Prie poezijos ir tapybos versmės: [ Apie pradėjusią tapyti molėtiškę Eleną Petrauskienę]. – Iliustr. // Vilnis. – 2014, saus. 31.

  6. Menininkui labai reikia…/ Nijolė Aleinikovienė: [Rajono kuriančių žmonių susitikime aptarta pasiruošimas tradicinei dailės ir fotografijos konkursinei ir respublikinei liaudies meno parodoms, pristatyta pradėjusi tapyti molėtiškė E. Petrauskienė, parodytas video įrašas apie rimorių ir kalvį R. Juočepį]. – Iliustr. // Vilnis. – 2014, vas. 18.