Facebook
tree
en
Darbuotojams
Molėtų
krašto
muziejus


Liutkevičienė Janė

(Raštuotų pirštinių mezgimas)

Gimė 1926 10 02 Levaniškių kaime, Molėtų rajone. Gyvena ir kuria Ažubalių kaime (Luokesos s.).

Janina megzti išmokusi pati. Žiemos vakarais, kai likdavo daugiau laiko, imdavo virbalus ir sukurdavo ką nors gražaus vaikams, saviesiems. Niekada nemezgusi už pinigus. Kaip pati sako: „Nė jokio cento nesu paėmus nė iš vieno, o apmezgiau kone pusę Molėtų“. Labiausiai mėgsta megzti pirštines, kojines, jaunystėje ir megztinius, palaidinukes numegzdavusi. Derindama spalvas jaučia, kas dera, o kas ne. „Esu 4 klasių žmogus, nebaigiau jokių mokslų, nors atsimenu, kad mokykloje, paskutinėje klasėje, buvo mezgimo, siuvimo, dailės pamokų“. Raštus kuria pati. Ką nors gražaus pamačiusi, stengiasi įsiminti ir pati išmegzti. Savo kūrinius dovanoja. Ji niekada nelaukia atlygio ir dovanas teikia ne dėl padėkos. Kasmet numezga ir įteikia apie 70 porų kojinaičių ir pirštinaičių labdarai. Savo darbus yra padovanojusi Molėtų vaikų globos namų auklėtiniams, LNK organizuotai gerumo akcijai. Dailiai numegztos raštuotos pirštinės, vaikiškos pirštinaitės, kepuraitės, šalikėliai, batukai buvo eksponuojami Utenos apskrities tautodailininkų konkursinės kūrybos darbų parodose ,,Aukso vainikas'' (2006-2009 m.). Už čia eksponuotus darbus skirta nominacija ,,geriausias metų liaudies meistras” (2006, 2007 m.), rajono dailės ir fotografijos premijos parodose, organizuotose Molėtų krašto muziejuje (2005-2010 m.). Respublikinės liaudies dailės parodos, vykusios Vilniuje (2009) dalyvė.

Darbų yra padovanojusi Molėtų krašto muziejui.

Apie talentingą raštuotų pirštinių mezgėją galima skaityti spaudoje.

  1. Aleinikovienė, Nijolė “Aukso vainike” nominuoti ir molėtiškiai: [Zarasų kraštotyros muziejuje atidarytai parodai darbus pateikė (…), J. Liutkevičienė (pirštinės-mezgimas) // Vilnis. – 2008, birž. 27.

  2. Liubeckaitė, Jolanta Geroji močiutė: [Ažubalių kaime gyvenanti Janina Liutkevičienė mezga raštuotas pirštines]. – Iliustr. // Šeimininkė. – 2007, Nr. 3, saus. 17-23.

  3. Kiškienė, Albina Mezgu, mezgu…dovaną: [Ažubalių kaime gyvenanti Janina Liutkevičienė mezga raštuotas pirštines]. – Iliustr. // Vilnis. – 2006, gruod. 22.