Facebook
tree
en
Darbuotojams
Molėtų
krašto
muziejus

Rinkevičius Vidmantas

(Medžio drožyba, skaptavimas. Kryždirbystė)

1970 01 31-2015 10 19

Gimė ir kurė Molėtuose. Molėtų rajono ugniagesių tarnybos ugniagesys gelbėtojas.

Molėtų folklorinio ansamblio ,,Malkesta“ dainininkas ir šokėjas.

Geriausio metų liaudies meistro „Aukso vainikas“ diplomas regioniniame ture už kryždirbystės kūrinius užėmusiam pirmą vietą ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos ir Vilniaus krašto tautodailininkų meno kūrėjų bendrijos piniginė premija (2015 m.). Apdovanotas rajono laikraščio ,,Molėtų žinios” įsteigtu prizu – laikraščio prenumerata XVII dailės ir fotografijos premijos parodos dalyviui (2015 m.).

Kad dirbiniai pagaminti iš medžio visuomet turėjo estetinę ir praktinę vertę ir buvo saugomi, Vidmantas suprato jau vaikystėje, ir dažnai paėmęs peiliuką, savarankiškai bandydavo drožinėti. Nei tėvas, nei seneliai, nei kaimynai šiuo amatu nesidomėjo. Senelis Andrius Rinkevičius, gyvenęs Švenčionių rajone Davaisių kaime, turėjo menininko gyslelę ir amatininko kantrybę. Jis buvo puodžius, tačiau Vidmantui šio amato rūšis nerūpi iki šiol. Kaip atskirą tobulėjimo laikotarpį medžio meistras išskiria Molėtų 1-os vidurinės mokyklos mokytojo Urbono dėstomas medžio technologijos pamokas. Jų metu pjaustiniais ir tekintomis detalėmis puošė įvairias lentutes, pakabas, drožinėjo verpstes. Medžio gumbus ir įdomesnes šaknis, surastus miškuose pasivaikščiojimų metu iki šiol išradingai naudoja kūrybai. Šiandien Vidmantas jau yra daugelio nedidelių rūpintojėlių skulptūrėlių autorius. Drožiniams naudoja liepos, drebulės, žilvyčio, uosio, ąžuolo, maumedžio medieną. Yra sukūręs po vieną, kitą skulptūrėles iš nepatvaraus trūnijimui beržo.

Nuo 2007 metų gamina kryžius, koplytstulpius ir kuria jų detales. Jų gamybai kryždirbys atsakingai parenka medį, o statant ir pašventinant dalyvauja su visu kaimu. Nuo 2007 metų kūryba eksponuojama rajono dailės ir fotografijos premijos parodose. Yra surengęs personalinę parodą Molėtų krašto muziejuje (2007m.). Dalyvavo Utenos regiono liaudies meno konkursinėse kūrybos darbų parodose ,,Aukso vainikas” (2011-2015 m.).

Sukurti kryžiai pastatyti Šmotiškių kaime (Balninkų s.) 2013 m., Kazliškėlių k. (Giedraičių s.) (2012 m.), Alantos kapinėse ant Vižinių kapo 2011 m. , Gegužinės kaime (Palomenės s., Kaišiadorių r.) (2015 m.), Čiulėnų kaime (Čiulėnų s., Molėtų r.) (2015 m.). Koplytstulpiai –Mindučių kaime (Čiulėnų s.) 2007 m., Padumblės k. (Mindūnų s.) 2014 m. . Rūpintojėlis (stogastulpis) – pritvirtintas prie Šiukščių kiemo pastatų Vilniaus gatvėje Nr. 79, Molėtų mieste 2013 m., Rūpintojėlis – Makovo miestas (Lenkija) 2011 m. Yra dalyvavęs amatininkų mugėse Naujasodyje ir Molėtuose.

Apie talentingą drožėją galima skaityti leidiniuose.

  1. In Memoriam Vidmantui Rinkevičiui / Molėtų rajono tautodailininkai (N. Aleinikovienė): [2015 m. spalio 19 d. mirė tautodailininkas medžio drožėjas, kryždirbys, Molėtų folklorinio ansamblio „Malkesta“ dainininkas ir šokėjas Vidmantas Rinkevičius]. – Iliustr. // Molėtų žinios. – 2015, spal. 23.
  2. In Memoriam Vidmantas Rinkevičius 1970–2015 / Grupė draugų: [2015 m. spalio 19 d. mirė tautodailininkas medžio drožėjas, kryždirbys, Molėtų folklorinio ansamblio „Malkesta“ dainininkas ir šokėjas Vidmantas Rinkevičius]. – Iliustr. // Vilnis. – 2015, spal. 23.
  3. Bareikienė, Virginija Palaimintojo Mykolo Giedraičio diena skirta jaunimui: [Spalio 4 dieną Videniškių vienuolyno muziejuje organizuota Palaimintojo Mykolo diena skirta jaunimui „Nepažįstamasis Mykolas Giedraitis“: dalyvauta Šv. Mišiose Videniškių Šv. Lauryno bažnyčioje, vyko susitikimas su kryždirbiu Vidmantu Rinkevičiumi, kuris dalijosi ne tik savo darbų nuotraukomis bei atsivežtais drožiniais, bet ir savo kryžių ir koplytstulpių gimimo istorijomis, pasakojo, kaip gimė idėja gaminti kryžius, kur semiasi įkvėpimo ir koks medis dėkingiausias šiam amatui (...)]. – Iliustr. // Molėtų žinios. – 2015, spal. 9.
  4. Palaimintojo Mykolo Giedraičio diena Videniškiuose / V Bareikienė: [Spalio 4 dieną Videniškių vienuolyno muziejuje organizuota Palaimintojo Mykolo diena skirta jaunimui „Nepažįstamasis Mykolas Giedraitis“: (...), vyko susitikimas su kryždirbiu Vidmantu Rinkevičiumi, kuris dalijosi ne tik savo darbų nuotraukomis bei atsivežtais drožiniais, bet ir savo kryžių ir koplytstulpių gimimo istorijomis, pasakojo, kaip gimė idėja gaminti kryžius, kur semiasi įkvėpimo ir koks medis dėkingiausias šiam amatui (...)]. – Iliustr. // Vilnis. – 2015, spal. 6.
  5. Atminties diena Čiulėnų kaime: [Rugsėjo 19 d. Molėtų Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje aukotos šv. Mišios už Čiulėnų kaimo gyvuosius ir išėjusius Anapilin gyventojus. Po šv. Mišių susirinkta į senąsias Čiulėnų kaimo kapinaites, kur monsinjoras Kęstutis Kazlauskas pašventino kryžių (autorius Vidmantas Rinkevičius). Kryžių pastatė, sutvarkė aplinką čiulėniškis Jonas Leišis]. – Iliustr. // Vilnis, – 2015, rugs. 25.
  6. Nariūnienė, Violeta Pašventintas kryžius: [Rugsėjo 19 d. Molėtų Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje aukotos šv. Mišios už Čiulėnų kaimo gyvuosius ir išėjusius Anapilin gyventojus. Po šv. Mišių susirinkta į senąsias Čiulėnų kaimo kapinaites, kur monsinjoras Kęstutis Kazlauskas pašventino kryžių, kurio autorius Vidmantas Rinkevičius. Kryžių pastatė, sutvarkė aplinką ir suorganizavo šventę čiulėniškis Jonas Leišis]. – Iliustr. // Molėtų kraštas. – 2015, rugs. 25.
  7. Aleinikovienė, Nijolė Parodoje „Aukso vainikas 2015“ nominuoti molėtiškiai: [Birželio 8 – liepos 4 d. Ignalinos krašto muziejuje atidaryta dešimtoji „Aukso vainiko“ konkurso paroda, sudaryta iš Utenos apskrities kūrėjų darbų. Už darbus kryždirbystės srityje Geriausio metų liaudies meistro „Aukso vainikas“ diplomas regioniniame ture užėmusiam pirmą vietą įteiktas Vidmantui Rinkevičiui, Taikomosios dailės grupėje – trečia vieta nominuota Ramutė Žiagūnienė]. – Iliustr. // Molėtų žinios. – 2015, birž. 12, Vilnis. – 2015, birž. 12.
  8. Merkytė Ū. Meno sintezė: (paroda): [Molėtų krašto muziejuje atidaryta Jolantos Žalalienės paroda „Marškinėliai arbatinukams“ ir Vidmanto Rinkevičiaus medžio drožinių paroda]. – Iliustr. // Molėtų žinios. – 2007, liep. 6.