Facebook
tree
en
Darbuotojams
Molėtų
krašto
muziejus


Žiemos žūklės šventė Mindūnai 2014.
Antano Truskausko medžioklės ir gamtos muziejaus atidarymas

Į Mindūnus dieną sukvietė Ežerinis ir ŽvėrūnaVasario 22 d. Mindūnai tapo Lietuvos poledinės žūklės sostine. Ši šventė, įrašyta į šimto įspūdingiausių, įdomiausių, smagiausių, išskirtiniausių Lietuvos švenčių sąrašą, Mindūnuose vyko jau devynioliktą žiemą. Tradicinė Žiemos žūklės šventė MINDŪNAI 2014 šiemet ypatinga: kaip juokaujame, mitologinis Ežerų dievas Ežerinis parsiveda Medžioklės deivę Žvėrūną, t.y. šalia esančio Ežerų žvejybos muziejaus atidaromas ANTANO TRUSKAUSKO MEDŽIOKLĖS IR GAMTOS MUZIEJUS. Žūklės varžybos pirmą kartą tarptautinės, dalyvavo žvejai iš kaimyninės Latvijos.

Šventė prasidėjo 10 val. tradicine Mindūnų muge. Joje savo gaminius pristatė amatininkai iš visos Lietuvos. Čia galima buvo sutikt įspūdingiausių žuvų drožėją G. Kairį, žuvų kulinarinio paveldo gamintoją S. Statkuvienę, visokiausių sausainukų-žuvyčių kepėją A. Kazanavičienę, Lietuvos tautinio paveldo gamintojų ir kūrėjų asociacijos gaminių pardavėjai ir kt.

Mindūniškė I. Rimydienė stojo prie didžiausio savo firminės žuvienės katilo. Tai garsi virėja, išmokiusi valgį gaminti netgi visoje Lietuvoje žinomą virtuvės šefą, savo sūnų Tomą Rimydį. Irenos žuvienei tinka tik Mindūnų ežerų žuvys, kurių visada pagauna garsiausias Mindūnų žvejas A. Kaminskas. Antrą katilą kaitė kaimynės iš Kaltanėnų. O trečiajame katiliuke pačią tikriausią vietinę žuvienę virė ir žuvų rūkymą pjuvenomis demonstravo šalia Mindūnų esančios Juodakampio kaimo turizmo sodybos šeimininkas V. Laurinavičius. Ketvirtajame kunkuliavo kaimyninės Čiulėnų bendruomenės žuvienė. Su žuvienių specialistais rungėsi Molėtų kultūros centro kolektyvas, kuris kaitė penktą katilą.

Veikė ir abi Ežerų žvejybos muziejaus rūkyklos, prižiūrimos mindūniškio žvejo K. Petrausko. Lankytojai ne tik ragavo žuvienę, bet galėjo sužinot, kaip atskirt tikrą žuvienę nuo žuvies sriubos, išgirdo netikėčiausių šios srities kulinarinių gudrybių.

Muziejaus kieme koncertavo Molėtų kultūros centro muzikantai G. Mikutavičius ir K. Kuzmickas, Vitalijus Gaulė, Gediminas Ožalinskas, Molėtų jaunimo grupė „Drovuoliai“, vadovaujama A. Žiaučio.

Prieš 11 val. įspūdinga karieta iš Labanoro atvežė visą tos dienos žvejų laimikį į šventės kiemą. Prasidėjo iškilmingas šventės atidarymas bei Antano Truskausko medžioklės ir gamtos muziejaus atidarymo ceremonija. Koncertavo Vilniaus pučiamųjų ragų klubo orkestras „Tauro ragai“, vad. P. Lukausko. Pats A. Truskauskas pakvietė pirmuosius lankytojus apžiūrėti išties mūsų kraštuose nematytų dalykų: begemoto, raganosio, liūto, meškų, stumbrų, bizonų iškamšų bei profesionaliai įrengtos gamtos ekspozicijos. Jau nuo 12 val. šią ekspoziciją galima buvo lankyti, pasidalijus mažomis grupelėmis, kadangi patalpos nedidelės.

Šventėje buvo ką veikt visokiausių pomėgių lankytojams. Čia buvo organizuotas pramoginis šaudymas iš lanko, pasivažinėjimas žirgais ir pasijodinėjimas poniais, varžybos su slidėmis be sniego, rąsto pjovimas, orientavimosi sporto varžybos, pats tikriausias dažasvydis. Ypatingas atrakcijas organizavo Molėtų Krašto apsaugos savanorių pajėgos: šovinių dėžės kilnojimą, kareiviško bato mėtymą ir net čiuožimą lynu. Molėtų kultūros centras kvietė žaist su kaspinais, žaidimą „Žvejybą“, estafetę su maišais.

Sena sakmė byloja, kad seniai seniai netoli Mindūnų, kur dabar tyvuliuoja ežeriukas vardu Ežerinis, gyveno berniukas, kurį visi vadino Ežeriniu. Ežerinis visą laiką buvo prie vandens. Jo mama net baiminosi, kad vaiko neįtrauktų vandenų valdovė Vandenė. Kartą jis liko vienas prie ežero, o pro šalį važiavo karalaitė. Mat, daktarai buvo prisakę karaliui paežeriais dukrą vežioti, kad gryno oro gautų ir valgyti pradėtų. Karalaitė pamatė, kad Ežerinis kažką valgo ir paprašė paragauti. Berniukas pasidalino su ja paprasta duonos kriaukšlele, o ji už tai aukso žiedą su žalia akimi padovanojo ir pasakė: „Kai užaugsi, mano jaunikis būsi“. Tai išgirdęs pavydus turtuolio vaikas įstūmė Ežerinį ežeran: „Kad tu priburbuliuotum, karalaitės jauniki!“ Taip Ežerinis papuolė į Vandenės karalystę, kur išmoko groti su senuoju vėžiu ir sraige. Gavęs dovanų stebuklingą lumzdelį, grįžo pas karalaitę ir pagydė ją savo grojimu, o vėliau tapo karalaitės jaunikiu, o ežerėlis buvo pavadintas gražiu Ežerinio vardu.

Ežerinis lietuvių mitologijoje – ežerų dievas, būtybė gyvenanti kiekviename ežere. Tai tokį gražų molėtišką mitologinį personažą žada įkūnyti renginio vedėjas A. Breidokas. Žvėrūna, Žvorūna, Medeinė – tai lietuvių medžioklės, žvėrių deivė, netekėjusi, graži medžiotoja, mergina arba „vilkmergė“, lydima vilkų. Nuo šiol ji Mindūnuose liko sava, nes visai netoli yra Vilkasalė, o režisierius A. Barysas muziejuje pristatė savo naują filmą „Po Žvėrūnos žvaigžde. Medžioklės kultūros istorija ir dabartis Lietuvoje“

Su palinkėjimais, dainomis, patarlėmis, mįslėmis ar anekdotais apie ežerus ir žvejybą lankytojai ragavo šventinę žuvienę, arbatą bei kitus šiltus patiekalus.
Renginio pabaigoje buvo paskelbti visų sportinių rungčių nugalėtojai, įteikti prizai.

Šventėje dalyvavo rajono meras S. Žvinys, Seimo nariai P. Čimbaras ir V. Stundys, Aplinkos apsaugos ministras V. Mazuronis, Gamtos apsaugos departamento direktorius L. Budrys, Molėtų dekanas monsinjoras K. Kazlauskas, LKSKA asociacijos ,,Nemunas‘‘ pirmininkas K. Levickis, Aukštaitijos nacionalinio parko direktorius E. Leškevičius, garsiausias Molėtų krašto žvejas S. Lukšta ir kt.

Susiburėme visi, jauni ir seni, ežerų krašto tradicijų puoselėjimui, artimesnei pažinčiai su vietos dvasia, aplinka, kulinariniu paveldu, pramogomis. Mindūnai tam pati tinkamiausia vieta.

Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė

Šventės akimirkos
(V. Kazlienės nuotraukos)

Antano Truskausko medžioklės ir gamtos muziejaus atidarymas
(V.Žalalienės nuotraukos)