Facebook
tree
en
Darbuotojams
Molėtų
krašto
muziejus
Svarstyklės Laiko ir svorio matavimo prietaisai
Metrologijos ekspozicijos fragmentas Svarstyklės


Metrologijos ekspozicijoje įvairaus laiko, svorio, tūrio ir kitokie matavimo prietaisai. Štai laikrodžiai: sieniniai, pastatomi, kišeniniai. Mechaniniai laikrodžiai Lietuvoje buvo žinomi nuo XVI amžiaus. Šalia laikrodžių pastatytos žvakidės. Tokio derinio prasmė paprasta. "Kol sudegs žvakė"- tam tikras laiko apibrėžimas.

Muziejuje yra įvairiausių bezmėnų kolekcija: drožtų ir tekintų iš medžio, kaltų ir lietų iš geležies, žalvario, rankų darbo ir pramoninių. Labiausiai buvo paplitę pramoninės gamybos bezmėnai iš Rygos, Penzos. Bezmėnai buvo populiarus matavimo prietaisas. Nesunkus, nesudėtingas, patogus vežioti. Bezmėnas - nelygiapetis svertas: viename jo gale yra kabinamas sveriamas daiktas, o kitame - įtveriama sunki buožė. Iki XIX a. pradžios bezmėnai buvo graduojami svarais. Svaras buvo pagrindinis svorio matas.

Lietuvoje aptiktos seniausios svirtinės svarstyklės priskiriamos IX - XI amžiui. Jų forma nepakito iki šių dienų. Vėliau atsirado švytuoklė ir padalos. Svarstyklių būta visokiausio dydžio ir formos. Keli pavyzdžiai yra ir Molėtų muziejuje.

Seniausi tūrio matai susiję su žmogaus kūno dalimis: žingsnis, sauja, rieškučios, gurkšnis. Biralams ir skysčiams seikėti buvo naudojami įvairiausi daiktai: šaukštai, samtis, kibiras, kaušas, moliniai puodai, pintinės, statinės. Jų yra Molėtų muziejuje. Štai tūrio matas gorčius. Didysis buvo 5,6 litro talpos.

Kitas gorčius - pagal 1776 m. patvirtintą matų sistemą - 2,6 litro; jis vadintas šinkoriniu arba mažuoju. Gorčiai biralams seikėti buvo skobiami iš medžio, daromi iš beržo tošių, šulelių, pinami iš karnų, vytelių; skysčiams - kalami iš vario ar bronzos skardos. Pūras - didesnis už gorčių tūrio matas. Didysis pūras - 67 litrai, mažasis - 59 litrai.

Kvorta - XIV - XX a. skysčių, dažniausiai gėrimų, tūrio matas. Kvorta - ketvirtis senojo lietuviško gorčiaus. Nuo XIX a. kvorta vartota tik buityje (1,23 l). Karčemoje pagal senus papročius visa vestuvinė palyda užsisakydavo ne daugiau kaip puskvortę degtinės.

Pagrindinis XVI - XVIII a. biralų tūrio matas Rytų Lietuvoje buvo statinė - 403 litrai. Litrais matuoti pradėta tik XIX a. pabaigoje.

Po trečiojo valstybės padalijimo (1795 m.) Lietuvoje pradėti naudoti rusiški matai. Tuomet ilgis matuotas aršinais (71,120 cm), svoris - svarais (409 g), pūdais (16,38 kg).

Jei dabartinių senukų klaustume, kas yra gorčius, jie atsakytų, apie 3 l, siekas - 10 gorčių, pūras - 24 gorčiai. Lietuviškas svaras pastaruoju metu - 370 gramų, rusiškas svaras - 410 gramų.


Archeologija

Verslai

Lino kelias

Buitis

Krašto istorija