Miesto šventėje

Gydytojo Alberto Jauniškio pastangomis trečiajame dešimtmetyje pastatytas namas, kuriame jis ir gyveno, ir priiminėjo pacientus, buvo vienas gražiausių Molėtuose, raudono molio plytų su balkonėliu į gatvę. Sovietų laikais didelis, dviejų aukštų pastatas, žinoma, buvo nacionalizuotas. Po II-ojo pasaulinio karo, kaip skelbia fasade kabanti lenta, 1944–1950 metais čia buvo kalinami ir kankinami kovotojai už Lietuvos laisvę. Namas buvo paverstas „stribynu“. Dar vėliau jame funkcionavo teismas. Mūsų dienomis molėtiškių iki šiol „Jauniškio namu“ vadinamas statinys stovi tuščias.
Molėtų miesto šventės metu Molėtų krašto muziejaus ir dailės galerijos iniciatyva penktąjį kartą vyks projektas „Molėtai įkvepia dailininkus“. Anksčiau tai buvo tarptautinio tapybos plenero rezultatas: Molėtuose nutapyti paveikslai būdavo eksponuojami senajame gydytojo A. Jauniškio name. Šiemet 16 Lietuvos menininkų ir viena autorė iš Vokietijos specialiai ruošė autorines ekspozicijas, įsigilindami į Molėtų krašto ir gydytojo Jauniškio namo praeitį, iškeldami sau tikslą: priimti erdves paliestas laiko. Daugybė tuščių kambarių virs galerijomis, personalinėmis autorių ekspozicijomis. Jauniškio namas persikūnys į kuo tikriausią parodinį-meninį labirintą. Pamatysime instaliacijos, tekstilės, piešinio, koliažo, tapybos ir grafikos darbus.

Šiemet savo atvirą mano dirbtuvę improvizuos kaunietis tapytojas Arvydas Martinaitis.

Stebėti kuriantį menininką kviečiame birželio 29–liepos 1 dienomis. O paroda „Kambarys kaip galerija“ veiks liepos 1–2 dienomis.

Parodos „Kambarys kaip galerija“ dalyviai: Aistė Gabrielė Černiūtė, Asta Baltia, Vidas Poškus, Kostas Poškus, Miglė Kosinskaitė, Vaclovas Vilūnas, Jūratė Mitalienė, Rūta Eidukaitytė, Jurga Šarapova, Živilė Jasutytė, Susie Vier (Vokietija), Eimutis Markūnas, Elena Balsiukaitė Brazdžiūnienė, Rasa Leonavičiūtė, Ugnė Žilytė, Arvydas Martinaitis, Rebeka Bruder.

1. Lietuvos puodžių karalius Vytauto Valiušio keramikos paroda senojo gydytojo A. Jauniškio namo prieigose

Molėtų kaimynystėje gyvenantis Lietuvos puodžių karalius, Vytauto Valiušio keramikos muziejaus steigėjas ir muziejininkas Vytautas Valiušis dalyvauja visada mielai Molėtų molio tematikos renginiuose.

Liaudies meistras savo darbštumu, kūrybine jėga, nepaliaujamu domėjimusi keramikos technologijomis seniai gali vadintis profesionaliu keramiku.

Kaip teigia pats keramikas, puodų žiedimas jam ir pomėgis, ir pragyvenimo šaltinis, ir gyvenimo būdas. Anot profesoriaus etnologo Liberto Klimkos, kiekvienas V. Valiušio kūrinys technologiškai tobulas. Pavyzdžiui, jis geba juodąją keramiką dekoruoti spalvota glazūra. Profesorius keramikas Juozas Adamonis ir docentė Genovaitė Jacėnaitė yra pasakę, kad Vytautas žiedžia puodus kaip Dievas.

Vytauto Valiušio darbų paroda – tai galimybė išvysti puikius ir originalius autorinius keramikos meno kūrinius, džiuginančius senųjų puodžių tradicijų tęstinumu.

1. Tomo J. Daunoros instaliacija „Keramikos ugnies stulpai“ Molėtų skulptūrų parke

Molėtų skulptūrų parke Vilniaus dailės akademijos Keramikos kūrybinio centro vadovas Tomas J. Daunora surengs instaliaciją „Keramikos ugnies stulpai“. Šventės lankytojai galės stebėti visą instaliacijos gimimo procesą – nuo krosnies statymo, keramikos kūrinių įkrovimo, uždegimo iki krosnies atidarymo, viešo išėmimo, parodant viso kūrybos proceso rezultatą.

Vienas įdomiausių šventės momentų – ugnies krosnių uždegimui plukdymas Pastovio ežero vandeniu ekskliuzyvine Mindūnų „Valtinės“ pagaminta Pasaulio spiningavimo iš valčių čempiono Sigito Lukštos motorine valtimi, kurios gerumas prilygsta Ferrari.

Vienkartinėse, tik tai dienai sumontuotose, anglimi ir pjuvenomis kūrenamose krosnyse-ugnies stulpuose bus išdegami būsimi molio muzikos instrumentai. Šis degimo procesas prasidės liepos 1 d. vakarą, Molėtų moksleivių koncerto metu, ir truks visą naktį iki miesto šventės atidarymo liepos 2 d. Visą naktį ugnis bus saugoma.

Įspūdingiausia proceso dalis – degimas, kai pro šviečiančius krosnies plyšius galima bus stebėti patį nuostabiausią virsmo procesą – molio masės tapimą keramikos dirbiniu, ypač tamsiuoju paros metu.

Šventėje skambės Molio muzika. Tai garsaus išeivijos skulptoriaus Antano Mončio Švilpių muzika, sukurta Donato Bielkausko (DONIS), gyvai muzikuos pasigamintais pučiamaisiais molio instrumentais – švilpukais