Apie atminties maršą

Viktorija KAZLIENĖ

Prisiminkime žydų atminties maršą

Prieš metus, rugpjūčio 29 d., Molėtų žydų sūnaus Tzvi Kritzerio iniciatyva Molėtuose įvyko įsimintinas „Atminties maršas, skirtas 75-osioms Mirties maršo metinėms Molėtuose pagerbti“. Tada į Molėtus atvyko apie 70 žydų išeivių iš Molėtų ir kitų Lietuvos vietų. Tai žydai iš Izraelio, Pietų Afrikos Respublikos, Urugvajaus, JAV, Didžiosios Britanijos ir kt.

T. Kritzeris atrado Molėtuose rašytoją Marių Ivaškevičių, kuris savo straipsniais sugebėjo palikti pėdsaką lietuvių ir žydų santykių istorijoje.

Atminties maršo dienai Molėtų krašto muziejus parengė senųjų fotografijų parodą „Mūsų Molėtų žydai“. Ši paroda per metus pabuvojo Šešuoliuose, Ukmergėje, kur ją lydėjo išsamus pasakojimas apie Molėtų atminties maršą. V. Kazlienė buvo pakviesta papasakoti apie šį maršą IV Pabaltijo žydų šeimų stovykloje Dubingiuose.

Š. m. rugpjūčio 29 d. ta pati paroda atidaroma Tel Avive, kur numatyta dokumentinio filmo „Paskutinis rugpjūčio sekmadienis“ premjera. Tai filmas apie Molėtų žydų žudynes bei Molėtuose įvykusį stebuklą – susitaikymo maršą.

1000 egz. tiražo leidinys „Mūsų Molėtų žydai“ buvo pristatytas Vilniaus knygų mugėje ir per metus „ištirpo kaip pernykštis sniegas.“

Molėtus Atminties maršo  dieną aplankė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon, lietuvių politikas, visuomenės veikėjas Vytautas Landsbergis su žmona Gražina Ručyte-Landsbergiene, Andrius Kubilius su žmona Rasa, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Lietuvos ambasadorius Izraelio Valstybėje Edminas Bagdonas, politikai Arvydas Anušauskas, Gabrielius Landsbergis, Emanuelis Zingeris, Valentinas Stundys, Juozas Olekas, Valentinas Mazuronis, Kęstutis Daukšys, Petras Čimbaras, Mykolas Majauskas, režisierius, Lietuvos Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureatas Oskaras Koršunovas, kino režisierius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Audrius Stonys, Lietuvos nacionalinio dramos teatro direktorius, aktorius Martynas Budraitis, aktoriai Dainius Gavenonis ir Rasa Samuolytė, Lietuvos žydų kilmės operos solistas Rafailas Karpis, Vilniaus Šolom Aleichemo gimnazijos direktorius Miša Jakobas, žymi literatūrologė, teatrologė Irena Veisaitė, vienas žymiausių lietuvių teatro dailininkų Adomas Jacovskis, grafikė Aleksandra Jacovskytė, garsi choreografė Anželika Cholina, Vytautas Kernagis, poetas ir gitaristas Domantas Razauskas, visuomenės veikėja, rašytoja Rūta Vanagaitė, Simono Vyzentalio centro Jeruzalėje direktorius Efraimas Zuroffas, žurnalo „The New Times” vyriausioji redaktorė Jevgenija Albac, Žydų kultūros ir informacijos centro direktorius Algimantas Gurevičius, Lietuvos žurnalistas, laidų vedėjas, rašytojas Andrius Tapinas, užsakęs autobusus, kad žmonės nemokamai galėtų atvažiuoti į maršą. Labai gera buvo matyti marše vienintelį gyvą likusį Medininkų tragedijos liudininką, Lietuvos evangelikų reformatų generalinį superintendentą Tomą Šerną, labai mylimą Lietuvos katalikų dvasininką Ričardą Doveiką, žymųjį pamokslininką, vienuolį pranciškoną, Br. kunigą Gediminą Numgaudį, poetą, visuomenės veikėją Sergejų Kanovičių, „Istorijos detektyvų“ laidos kūrėją Virginijų Savukyną, žymų mokytoją ir visuomenininką Vytautą Toleikį, „Bernardinai.lt“ vyr. redaktorių Donatą Puslį, URM Lotynų Amerikos, Afrikos, Azijos ir Okeanijos departamento direktoriaus pavaduotoją Dianą Mickevičienę, filosofą Algirdą Davidavičių, istorikus Rimvydą Laužiką, Rimantą Žirgulį, Arūną Giraitį, Liną Pivoraitę, advokatą Kazį Rakauską ir daugybę kitų garbių Lietuvos žmonių. Simbolinį Molėtų žydų mirties kelią nuėjo apie 3000 neabejingųjų.

Brangiausi renginio svečiai buvo per stebuklą išlikusių Molėtų žydų palikuonys: T. Kricerio šeima, pianistas, Vašingtono konservatorijos įkūrėjas Leonas Kaplanas, žymus animacinio kino režisierius, dailininkas, scenaristas Ilja Bereznickas, Bunia Kaplan, Ruth Liberman, matematikos prof. Mina Teicher, jos brolis Koby Sheftel, Schlioma Rudaševski.

Apie Molėtų žydų atminties maršą parašė žymiausi pasaulio laikraščiai: The New Times, The Washington Post, Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Jerusalem Post, Psrzegląd Baltycki, Echo Moskvy.

Atrodo, po Atminties maršo Molėtuose apie žydų tragediją sužinojo visi. Negalėjai likti abejingas, išgirdęs širdį veriančią žydų kantoriaus Shmuel Yatom giesmę žiauriai nukankintiems žmonėms.

Žymaus Lietuvos bei Izraelio skulptoriaus Dovydo Zundelovičiaus (David Zundelovitch) (http://zundelovitch.com/). Lietuvių, anglų, hebrajų ir jidiš kalbomis iškaltais žodžiais Molėtų žydų atminties memorialas byloja:

„ATMINK, DIEVE, TUOS, KURIUOS APRAUDAME,
ŠVENTUS IR BEKALČIUS MŪSŲ TĖVUS, BROLIUS, SESERIS, VAIKUS –
DU TŪKSTANČIUS ŽYDŲ IŠ MŪSŲ GIMTŲJŲ MOLĖTŲ IR JŲ APYLINKIŲ –
ŽIAURIAI NUŽUDYTUS ČIA NACISTŲ IR JŲ VIETINIŲ BENDRININKŲ RANKOMIS
1941 M. RUGPJŪČIO 29 D.
TELIEKA JŲ SIELOS SU GYVAISIAIS“

Rugpjūčio 29 d. molėtiškiai kviečiami aplankyti Molėtų žydų holokausto vietą, tiesiog aplankyti, gal pasimelsti, gal atnešti žydų papročiu akmenuką, gal žvakelę, gal gėlę.

Marius Ivaškevičius, Molėtų meras Stasys Žvinys bei Molėtų muziejininkai 18 val. bus prie Broliško žydų kapo ir mielai pasidalins su Jumis prisiminimais apie prieš metus įvykusį istorinį maršą.