Žydų kultūros diena

Rugsėjo 5 d., antradienį, ŽYDŲ KULTŪROS DIENA Molėtuose

Šių metų Europos žydų kultūros dienų tema „Diaspora ir paveldas. Štetlas".

Diaspora – tautos dalis, gyvenanti ne savo istorinėje tėvynėje. Įprasta šį terminą vartoti kalbant apie žydus. Diasporoje gyvenantys žmonės nesiasimiliuoja su aplinkinėmis tautomis, o išlaiko savo kalbą, kultūrą. Molėtų diasporoje 1923 m. gyveno 1343 žydai ir tik 429 kitų tautybių gyventojai.

Štetlas jidiš kalba reiškia miestelį. Štetlu buvo vadinamas miestelis, kuriame buvo ir sinagoga, ir bažnyčia. Todėl Molėtų rajone štetlo vardu galima vadinti ir Alantą, Balninkus, Dubingius, Giedraičius.

Posterio projektas.

Molėtuose susirinkę menininkai gilinosi į Molėtų žydų istoriją ir kūrė Molėtų žydų atminimo ženklus, skirtingo medžiagiškumo, formato, stiliaus, turinio ir atlikimo technikų. Posterio (tiražuojamos meninės spaudos) stiliumi siekta išryškinti informacijos sklaidą Molėtų miesto gatvėse bei virtualioje parodoje „Atgijęs Molėtų štetlas“.

Menininkų pleneras „Atgijęs Molėtų štetlas“ orientuotas į kitokio pobūdžio kūrybą, t. y. į gatvės meną, kurio Lietuvoje nedaug. Plenero metu profesionaliai sukurta originalių atpažįstamų atminties ženklų, pvz., atminties plytelė gatvės grindiny, gatvės lentelė „Sinagogų gatvė“ lietuvių ir jidiš kalbomis, dekoratyvios lentelės ant istorinių pastatų sienų, atminimo plakatai bei kiti netradiciniai atminties, kaip dialogo tarp gatvės meno ir skirtingų gyvenimo kultūrų paieška, gaivinimo ženklai, išliekantys ne vienerius metus.

Projekto kuratorius Artūras Braziūnas parengė reikalingus projektus.

Renginio svarbiausiu akordu taps ekskursijos, į kurias kviečiami visi norintys rugsėjo 5 d. 9.00 val., 10.00 val., 11.00 val., 12.00 val.

Ekskursijų gidai šiomis valandomis lauks lankytojų Molėtų bibliotekos kieme ir prie Senųjų Molėtų žydų kapinių vartų nuo Kreivosios gatvės pusės. Ekskursijų metu lankytojai atras posterio plenero metu menininkų sukurtus ženklus, sužinos apie Molėtų štetlą ir diasporą, kartu su Molėtų muziejininkais ieškos atsakymų į dominančius klausimus.

Ekskursijoje dalyvaus projekto partneriai Molėtų gimnazijos bei progimnazijos mokiniai, kviečiami prisijungti visi besidomintys molėtiškiai.

Ilgalaikiai posterio plenero metu sukurti Molėtų žydų atminties ženklai liks Molėtų mieste. Juos atras Molėtuose besilankantys turistai. Jie būtų reklamuojami Žydų kultūros kelio programoje.

Programa

EUROPOS ŽYDŲ KULTŪROS DIENA Molėtuose

Rugsėjo 5 d., antradienis,

9.00 val. ekskursija Senosiose Molėtų žydų kapinėse, ekskursija po Molėtų štetlą iš Molėtų bibliotekos kiemo