Facebook
tree
en
Darbuotojams
Molėtų
krašto
muziejus


EŽERŲ ŠVENTĖ MINDŪNUOSE

2014 08 02

Jau trečius metus Mindūnuose, Ežerų žvejybos muziejaus kieme, organizuojama Ežerų šventė. Taip jau nutarė Molėtų krašto muziejininkai: „duoklę“ žvejybai atiduoti žiemą organizuojant Tradicinę Žiemos žūklės šventę „Mindūnai“, o vasarą – ežerams. „Tik taip pateisinsim pilną muziejaus pavadinimą,“ – šmaikštauja Ežerų žvejybos muziejaus vedėja Alfreda Petrauskienė.

Šiemet, kai visas Molėtų rajonas Aplinkos ministerijos pasirinkimu paskelbtas Lietuvos žvejybos rojumi, Ežerų šventė taps tikru to rojaus epicentru. Mindūnai tam tinkamiausia vieta, nes aplink Mindūnus tyvuliuoja gražiausi Molėtų krašto ežerai: Juodieji ir Baltieji Lakajai, Stirniai, Siesartis ir mažytis Ežerinis, turintis mitologinio lietuvių Ežerų dievo vardą, nes čia įsikūręs „Mindūnų kempingas“, „Vilkasalė“, Kamužėlės poilsiavietė, Juodakampio kaimo turizmo sodyba ir kt.

Šiemet atidarytas Molėtų krašto amatų centras, kuriame po vienu stogu ketinama sutalpinti net septyniolikos amatų atstovus. Jau nuo 11 val. bus demonstruojami senieji amatai: vilnos karšimas, verpimas, molio lipdymas, juostų pynimas bei magiškieji žvejybinių mazgų rišimo būdai, kurių išmanymas padės jums nusinerti „Norų apyrankę“ ar pakabutį – madingą šiuolaikinį aksesuarą. Ant laužų puoduose garuos garsių virėjų žuvienės, savo kvapais vilios šviežiai vietinėje rūkykloje išrūkytos ežero žuvys, ūkininkų turgelyje galima bus įsigyti vietoje užaugintos ir pagamintos produkcijos.

„Ežerūnu“ pasivadino Molėtų profesionalus krepšinio klubas, kurį treniruoja Mindaugas Kildišius. Klubo nariai 10.30 val. Mindūnų krepšinio aikštelėje organizuos krepšinio rungtis, komandos talismanas Ežerūnas linksmins vaikus.

Šventės metu galima bus dalyvauti Orientacininkų sporto varžybose, registracija 10 val. Mindūnų muziejaus sporto aikštyne, startas – 11 val., Moterų tinklinio varžybose „4x4“ – 12 val., registracija iki liepos 31 d.: sportas@moletai.lt arba tel. 8 383 51479.

12 val. šventės atidarymą paskelbs pats Ežerinis. Lietuvių mitologijoje – tai ežerų dievas, būtybė gyvenanti kiekviename ežere. Tai tokį gražų molėtišką mitologinį personažą žada įkūnyti žinomas etnografinių renginių vedėjas Algirdas Breidokas. Tradicinę Mindūnų švenčių dainą „Esu daug matęs, daug regėjęs“, kurią mindūniškiai žvejai (gal ir melagiai?) jau vadina savo himnu, atliks Mindūnų moterų ansamblis ,,O ežerėliai“, vadovaujamas akordeonistės Irenos Rimydienės kartu su pačiu garsiausiu Molėtų krašto muzikantu, legendiniu armonikieriumi Kęstučiu Kuzmicku. Armonikomis gros Serapinas Baranauskas ir Marijonas Dikas, drąsiausi galės dalyvaut smagiausiose, unikaliausiose varžytuvėse – tai sviesto mušimo varžytuvėse senovinėmis sviestamušėmis – „boikomis“. Paties šviežiausio šio krašto sviesto bus galima paragaut su skaniausia šio krašto duona.

Irena Rimydienė – garsi Mindūnų firminės žuvienės virėja – kartu su kaimyne Nijole Petrauskiene virs žuvienę. Žuvienei tinka tik Mindūnų ežerų žuvys, kurių visada pagauna profesionaliausias Mindūnų žvejas Albertas Kaminskas. Net du katilus kais garsi Kaltanėnų žolininkė Rasa Breidokienė: vieną žuvienės, o kitą – savo firminės arbatos, kuria žada visus vaišinti. Šiemet žuvienę virs viešnios net iš Šalčininkų. Jų žuvienė bus iš Šalčininkų žuvininkystės ūkyje ekologiškai užaugintų karpių.

Sena sakmė byloja, kad seniai seniai netoli Mindūnų, kur dabar tyvuliuoja ežeriukas vardu Ežerinis, gyveno berniukas, kurį visi vadino Ežeriniu. Ežerinis visą laiką buvo prie vandens. Jo mama net baiminosi, kad vaiko neįtrauktų vandenų valdovė Vandenė. Kartą jis liko vienas prie ežero, o pro šalį važiavo karalaitė. Mat, daktarai buvo prisakę karaliui paežeriais dukrą vežioti, kad gryno oro gautų ir valgyti pradėtų. Karalaitė pamatė, kad Ežerinis kažką valgo ir paprašė paragauti. Berniukas pasidalino su ja paprasta duonos kriaukšlele, o ji už tai aukso žiedą su žalia akimi padovanojo ir pasakė: „Kai užaugsi, mano jaunikis būsi“. Tai išgirdęs pavydus turtuolio vaikas įstūmė Ežerinį ežeran: „Kad tu priburbuliuotum, karalaitės jauniki!“ Taip Ežerinis papuolė į Vandenės karalystę, kur išmoko groti su senuoju vėžiu ir sraige. Gavęs dovanų stebuklingą lumzdelį, grįžo pas karalaitę ir pagydė ją savo grojimu, o vėliau tapo karalaitės jaunikiu, o ežerėlis buvo pavadintas gražiu Ežerinio vardu.

15.00 val. visų laukia ypatingas reginys – vienintelės Lietuvoje obertoninės muzikos grupės GARSINĖ IZOLIACIJA koncertas. Dambrelio garsynų gerbėjams gerai pažįstamas šios grupės vadovas Egidijus Darulis (dambrelis, obertonai, efektai) kartu su Kristina Daruliene (vokalas, tarškalai) ir Andriumi Vyšniausku (el. gitara, birbynė, fleita) – tai naujas muzikinis projektas, kurį pasak autorių sudaro oro virpėjimas, fonas, tylos ir garsų kontrastai, kuriuose plaukiama tarsi po vandeniu. Šis viliojantis pasaulis įtraukia į uždarą, tačiau tuo pačiu bekraštę garsinę izoliaciją, kur dūzgiančios tylos ir garso dalelės sukuria bendrumo ir poilsio pojūtį. Šioje Ežerų šventėje galėsite panirti į buriančias šios trijulės žabangas.

Dambrelis –vienas seniausių ir mažiausias pasaulyje muzikos instrumentas. Todėl mums jis asocijuojasi su legendiniu gydančiu Vandenės dovanotu Ežerinio lumzdeliu.

16.00 val. rungtyniaus Molėtų rajono vyrų futbolo ,,FC-MLT“ su vietine Mindūnų vyrų futbolo komanda.

Visų dalyvių laukia rėmėjų dovanos, prizai. Kviečiame visus gražaus Molėtų krašto svečius ir gyventojus pasiimti paklotus ir atvykt į mūsų krašto šventę. Susiburkime ežerų krašto tradicijų puoselėjimui, artimesnei pažinčiai su vietos dvasia, tradicijomis bei paveldu.

Partneriai ir Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija „Nemunas“, Molėtų savivaldybė, Mindūnų seniūnija, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija, Molėtų sporto centras, Krepšinio klubas „Ežerūnas“, Mindūnų bendruomenė, Sportinės žūklės klubas ,,Ešerys“, Lietuvos tautinio paveldo gamintojų ir kūrėjų asociacija, Arvydo Paškevičiaus IĮ „Žūklė“, IĮ ,,Valtinė‘‘, Molėtų TVIC, Švenčionių rajono Kaltanėnų kaimo bendruomenė, Alantos TVM, A&E Baldai. Baldų gamyba ir remontas, kavinė „Vilkasalė“, UAB „Romnesa“, UAB ,,Sevila“, Luokesų dvaras, Švenčionių rajono savivaldybės Švenčionėlių miesto kultūros centro Kaltanėnų filialas, Šalčininkų žuvininkystės ūkis, Danieliaus Ažubalio fotografijos firmaInformaciniai rėmėjai: „Vilnis“, „Molėtų žinios“, „Labanoro takais“

Organizatoriai:

Molėtų krašto muziejus, klubas „KOPS“