Ar žinote, iš kur atsiranda vaikai?
Seniau sakydavo, kad vaikus gandras atneša arba bobutė baloje pagauna ar kopūstuose randa, tai jo nepriimti negalima. O kai atvyks negirdėtas, nematytas svečias, tai reikia pasirūpinti, kad jis augtų sveikas ir stiprus, būtų laimingas.
Ir koks sutapimas, kai kelios dienos prieš gandrines, Molėtų krašto muziejaus archyvas pasipildė Aldonos Telksnytės, g. 1933 m. Runionių kaime (Alantos s.) atsiminimais apie savo vaikystę. Vyresnę už savo seseris atsiminimų pateikėją kankino nevaikiškas rūpestis, iš kur atsiranda vaikai.
Šiuo momentu kaimo bendruomenėje buvo labai svarbus pribuvėjos vaidmuo. Tai būdavo pagyvenusi moteriškė, kurią dar prieš prasidedant gimdymui parsiveždavo į namus tėvas. Bobutės rūpestis buvo padėti būsimai mamai namus prižiūrėti, o prasidėjus gimdymui – jį palengvinti ir pagreitinti, priimti kūdikį, nupjauti jo vikšrelę, nuprausti ir suvystyti, slaugyti gimdyvę pirmosiomis dienomis po gimdymo. O kai kūdikėlis gimdavo silpnutis, pribuvėja atlikdavo ir namų krikšto apeigas.
Mamai vaiką parodydavo tik nupraustą ir suvystytą. Prinešusi kūdikį motinai, bobutė sakydavo: „Peržegnok ir pabučiuok“. Paskui parodydavo tėvui ir sakydavo tą patį, paskui šeimos vaikams...
Informaciją paruošė: Nijolė Aleinikovienė, Molėtų krašto muziejus etnografė