Kalendorius

Arvydas Ališanka / Bronius Gražys - PO(MIŠKIS) skulptūra / tapyba

2024 - 07 - 19 – 2024 - 09 - 15
Renginio vieta: Molėtų dailės galerija

ARVYDAS ALIŠANKA / BRONIUS GRAŽYS
PO(MIŠKIS)
skulptūra / tapyba
Molėtų dailės galerija, Inturkės 4, Molėtai

2024 07 25–09 15

Atidarymas liepos 25 d., ketvirtadienį, 16:00
Žinomų menininkų – skulptoriaus Arvydo Ališankos ir tapytojo Broniaus Gražio duetas, metaforiškai perfrazuodamas pomiškio idėją, pateikia savitą požiūrį į miško gyvybingumą ir jo likimą. Sinergetiškai, skulptūros ir tapybos būdais, pasakojama apie „amžinąją“ žmogaus ir medžio „draugystę“ (norint, kad atsirastų atžalynas, reikia sunaikinti mišką, todėl toji draugystė ne visuomet yra tokia šviesi). Miško natūra tarsi derinama su žmonijos kultūra, jos veikla, kūryba ir vaizduote...

Iš „Vikipedijos“: „Pomiškis – po miško skliautu želiantis miško atžalynas, galintis sudaryti naują medyną. Pomiškiui priskiriami 2 metrų aukščio ir vyresni vienastiebiai medeliai, kurie siekia ne daugiau kaip 1/4 viršutinio ardo aukščio. Be jaunų medelių pomiškyje taip pat želia įvairūs tamsiamėgiai krūmynai, puskrūmiai, žemaūgiai medžiai, pvz., avietės, lazdynai, ožekšniai, šaltekšniai, kadagiai, šermukšniai, plačialapių miškuose – bugieniai, sedulos.
Pomiškio vešlumas priklauso nuo medyno: šviesiuose pušynuose, beržynuose pomiškis vešlus, įvairiopas, o tankiuose eglynuose dažnai jo visai nėra. Pomiškis sulaiko miško drėgmę, mažina paklotės įkaitinimą – tokios sąlygos leidžia augti grybams ir kitiems reducentams, grąžinti maistingas medžiagas dirvon“.
Skulptorius A. Ališanka kaip savo darbų statybinę medžiagą naudoja būtent pomiškyje augančių medžių stiebus ir šakas, jų dėka formuoja miško gyventojus ir veikėjus. Žmogus tampa savotišku paukščiu, formuojančiu meno kūriniais tampančius lizdus. Tapytojas B. Gražys tyrinėja atžalyno koloritą ir šviesotamsą. Molėtuose – vietoje apsuptoje išskirtinio gamtos grožio, paroda tarsi griauna dailės galerijos sienas. Paveikslai tampa langais į paslaptingas gamtos teritorijas, kuriose žmogaus ir miško santykis būna artimas ir atvirkščiai – dramatiškas, objektai leidžia fiziškai pasijusti pomiškio dalimi.
Arvydas Ališanka – gimė 1963 m. Vilniuje. 1982-1991 m. studijavo skulptūrą Vilniaus dailės institute (dabar – Vilniaus dailės akademija), nuo 1993 m. – dėstytojas, profesorius. Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Darbai pastatyti viešosiose erdvėse Lietuvoje (Juodkrantėje, Molėtuose, Sudervėje, Šventojoje, Utenoje, Druskininkuose, Širvintose) ir užsienyje (Estijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Austrijoje, Didžiojoje Britanijoje, Taivanyje, Kinijoje, Pietų Korėjoje).
Bronius Gražys – gimė 1952 m. Kaune. 1970-1976 m. studijavo tapybą Valstybiniame Vilniaus dailės institute (dabar – VDA), nuo 1983 m. – dėstytojas, profesorius. Lietuvos dailininkų sąjungos, grupės „24“ narys. Kūrinių yra Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje, Nacionaliniame M.K. Čiurlionio dailės muziejuje, Vilniaus dailės akademijos muziejuje. Lietuvos banko Pinigų muziejuje.