Kalendorius

Įgyvendintas Molėtų krašto muziejaus projektas „Muziejininkų kvalifikacijos kėlimas: kultūros paveldo objektų saugojimo ir eksponavimo principų teorija ir praktika“

2024 - 09 - 12

Molėtų krašto muziejus įgyvendino Utenos regiono muziejininkų kompetencijas tobulinantį projektą, skatinantį glaudesnį bendradarbiavimą su visais apskrities muziejais, dalinantis gerosiomis ir blogosiomis praktikomis, mokantis kūrybiškai, kasdienėmis priemonėmis vykdyti muziejinių vertybių prevencinį konservavimą, siekiant ilgiau išsaugoti Utenos apskrities regiono identitetą puoselėjančias muziejines vertybes.

2024 m. balandžio 17 d. vyko I projekto dalis. Lietuvos nacionalinio muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro ekspertai atliko Molėtų krašto muziejaus aplinkos monitoringo analizę. Komandą sudarė įvairių sričių specialistai – biologai, tekstilės, archeologijos, polichromijos, grafikos, baldų, keramikos restauratoriai. Specialistai, ruošdamiesi muziejininkų mokymams, iš anksto įvertinę Molėtų krašto muziejaus saugyklų būklę, apžiūrėję patalpas, kuriose vykdoma mikroklimato stebėsena, muziejininkų surinktus dokumentus apie pastato aplinką ir būklę, apie kiekvieną atskirą patalpą, saugyklų bei ekspozicinę įrangą, rinkinių saugojimo sąlygas ir priežiūros pobūdį, rengė medžiagą būsimiems mokymams.

Rugsėjo 11-12 dienomis vyko II-oji projekto dalis – praktiniai mokymai, į Molėtų krašto muziejų sukvietę daugiau nei 30 įvairių muziejų darbuotojų.

Nors projektas buvo skirtas tik Utenos apskrities muziejų darbuotojams, tačiau paviešinus informaciją apie būsimus mokymus, kilo didelis susidomėjimas ir iš kitų apskričių. Mokymuose dalyvavo Anykščių, Utenos, Ignalinos, Molėtų, Zarasų, Ukmergės, Kauno, Panevėžio muziejų darbuotojai. Prano Gudyno restauravimo centro ekspertai ir restauravimo specialistai, išanalizavę visus pateiktus ir surinktus duomenis, parengė prevencinio konservavimo gaires, kurias pristatė praktinių mokymų metu. Mokymuose restauravimo specialistai ne tik skaitė pranešimus apie blogąsias ir gerąsias praktikas, gerųjų patirčių pritaikomumą Molėtų krašto muziejuje, pravedė praktinius mokymus pagal monitoringo analizės rezultatus bei pateikė rekomendacijas, bet ir praktiškai mokė muziejų darbuotojus, kokios priemonės ir kaip turi būti naudojamos vertybių saugojimui.

Įgyvendintas projektas – tai glaudesnis muziejininkų bendradarbiavimas apskrityje, gerųjų patirčių sklaida, daugiau stiprių kompetentingų ir kvalifikuotų specialistų, kuriuos sieja atsakingas muziejų rinkinių saugojimas, skirtingų apskrities muziejų vertybių rinkinių pažinimas, nes rinkiniai – centrinė ašis, apie kurią sukasi visas muziejinis darbas – todėl jie turi būti preciziškai sutvarkyti ir tinkamai saugomi ir pristatomi visuomenei.

Įgyvendintas projektas parodė tokių mokymų reikalingumą, todėl 2025-iesims metams Molėtų krašto muziejus vėl teiks paraišką Lietuvos kultūros tarybai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.