Molėtų krašto muziejus pasipildė nauju eksponatu
Neseniai Molėtų krašto muziejus pasipildė dar vienu eksponatu – geležiniu, kaltiniu kryžiumi. Jį padovanojo molėtiškė tautodailininkė Konstancija Andraitienė. Kryžius, pasak moters, galėjo būti išmestas nuo kapo, gal net iš Videniškių kapinių, nes buvo rastas jai priklausiusiame miško sklype, Videniškių seniūnijoje. Moteris nedrįsusi jo palikti miške, juolab – išmesti į atliekų konteinerį, todėl ir priėmusi tokį sprendimą, už ką muziejininkai jai dėkoja, linkėdami sveikatos ir stiprybės.
Tokie kryžiai baigia išnykti iš naujų kapinių, bet senose kapinėse dar galima pamatyti šių mažosios architektūros paminklų, kaip ir medinių sakralinių paminklų – koplytstulpių, stogastulpių, kurių viršūnėse yra geležiniai kryžiai.
Galbūt ir jūs, vaikščiodami po senąsias kapines, atkreipsite dėmesį į kalviškosios kryždirbystės meną. Iš 180 rajono kapinių – didžioji dauguma yra neveikiančios ir įrašytos į Kultūros vertybių registrą.
Tarp neveikiančių kapinių didžiausios yra Dubingių seniūnijoje esančios Namališkių kaimo senosios kapinės, užimančios 1,4467 ha ir nedaug nuo jų atsiliekančios Inturkės seniūnijoje esančios Butkaučiznos kaimo senosios kapinės - 1,4426 ha.
Daugiausia veikiančių kapinių yra Alantos seniūnijoje – net 10. Tai – Alantos miestelio kapinės, Avilčių, Runionių, Trumponių, Laičių, Šunakojų, Klabinių, Piešiškių, Šemetiškių ir Migiškių sentikių kapinės.
Tarp 11 rajono seniūnijų daugiausia kapinių yra Alantos seniūnijoje – 30, Suginčių – 28, Giedraičių – 26, Čiulėnų – 18, Inturkės – 15. Po 9 kapines yra Joniškio ir Luokesos seniūnijose, po 8 – Mindūnų ir Videniškių.
Jolanta Matkevičienė, Molėtų krašto muziejaus etnografė
Nuotraukoje – K. Andraitienė su kryžiumi, kurį padovanojo Molėtų krašto muziejui